0.00 0

Grozs ir tukšs.

Izaicinājums un iespējamā misija – mazdārziņš

Katram latvietim ir sapnis par savu stūrīti zemes. Īpaši tas aktualizējas pavasarī, kad ārā viss plaukst un zaļo, un rokas tā vien tiecas kopt, grābt, kārtot, sēt, stādīt un pļaut.  Kādam savs stūrītis zemes aprobežojas ar balkona puķēm, citam ar vairākiem hektāriem lauksaimniecības zemes, taču mazdārziņš ir ļoti demokrātisks zemes īpašums, ko lietošanā iespējams iegūt visās pašvaldībās, ieskaitot Rīgu. Lai vai cik tas būtu neierasti, taču mazdārziņš nav tikai pensionāru vaļasprieks. Arvien vairāk jaunas ģimenes ar bērniem piesakās uz mazdārziņiem, iegūstot iespēju mācīties kopt zemi, izaudzēt veselīgu pārtiku un arī iespēju izkustēties svaigā gaisā visas vasaras garumā. 

Nepieredzējušam “sīkzemniekam” mazdārziņa uzturēšana sākumā var būt pietiekami liels izaicinājums. Taču visas lietas var iemācīties un tam noderēs gan blogeri Youtube, gan pieredzējušu dārzkopju padomi žurnālos un portālos. Ar pareizu plānošanu un rūpēm mazdārziņš sniegs gan estētisku, gan gastronomisku prieku, daudz kustību un arī gandarījumu par mazām uzvarām un pašu rokām radīto skaistumu. Noderēs arī daži praktiski padomi, ar ko sākt un kā sakopt savu mazdārziņu jaunajai vasaras sezonai:

1.Izveidojiet plānu

Lai izveidotu skaistu un produktīvu mazdārziņu, jāsāk ar ģimenes apspriedi un vīziju. Kādēļ jums vajadzīgs dārziņš, kādu to vēlaties, cik naudas un laika esat gatavi ieguldīt un ko vēlaties saņemt? Vai dārziņa “produkts” būs klusa atpūtas vieta, dārzeņi, salāti un zaļumi, vai arī droša rotaļu vieta bērniem? Sāciet ar plāna sastādīšanu, kurā iekļaujiet kas jādara, kādā secībā un cik bieži. Ieteicams iedalīt darbus vairākos posmos, piemēram, noņemt atkritumus, sakopt zāli, sagatavot augsni ar dārza frēzi,  iestādīt augļu kokus, krūmus, dekoratīvos ziedu stādījumus un tā tālāk. Ja vīzija ir skaista un liela, plāns noteikti būs jāsadala vairākos gados. Svarīgi novērtēt, kas uz zemes gabala jau ir, ko vēlaties atstāt, un no kā tikt vaļā. Tie var būt veci augļu koki, kas vairs neražo, bet vienkārši ir skaisti un interesanti, vai arī iepriekšējā īpašnieka ne visai glītā dārza mājiņa, ko iespējams pārveidot par lapeni, utt. 

2.Savāciet atkritumus 

Lai taptu kaut kas jauns un skaists, parasti ir jānovāc viss vecais un liekais. Labākajā gadījumā tie būs krūmi un vecā zāle, sliktākajā gadījumā var nākties cīnīties ar iepriekšējo īpašnieku nodegušo dārza mājiņu, atkritumu kaudzēm un vecām riepām. Der atcerēties latviešu talkošanas tradīcijas, kas īpaši noder nepatīkamu un smagu darbu veikšanai. Draudzīgā pulciņā laiks paiet nemanot, atkritumu kaudzes pazūd un, ja noslēgumā visus gaida garda uz ugunskura vārīta zupa vai šašliks, talka visiem paliks labā atmiņā kā prieka pilna un produktīva diena. 

Ilgtermiņā pūstošiem atkritumiem ir vērts izveidot kompostēšanas vietu – kaudzi, kasti vai mucu, ko vēlāk var izmantot kā mēslojumu. 

3.Kaut neliels, bet skaists zāliens

Sakopts un zaļš mauriņš ir svarīgs elements jebkurā mazdārziņā. Pat ja platība ļauj izvietot vien dažus atpūtas krēslus un grilu, zāliena iekārtošanu vajadzētu uztvert pietiekami nopietni, kā arī nodrošināties ar tehniku, kas ļauj uzturēt to kārtībā. Zāli jāpļauj regulāri, un līdz Jāņiem tam jāvelta pietiekami daudz laika un enerģijas. Vēlāk vasarā pļaušana var būt retāka, jo zāle ir “izšāvusi pulveri” un aug salīdzinoši lēnāk. Mazdārziņā noderēs gan ar roku stumjami mehāniskie zāles pļāvēji, gan benzīna trimeris, gan klasiskais benzīna zāles pļāvējs, gan arī visi iespējamie akumulatora produkti,  jo lielākajā daļā Latvijas mazdārziņu elektrības pieslēgums nav pieejams, ieskaitot lielākās dārziņu kolonijas Rīgā un Pierīgā. Tāpat vismaz reizi vajadzētu veikt zāles aerāciju, lai uzlabotu gaisa un ūdens piekļuvi saknēm.

4.Jauni stādījumi 

Ja pastaigā pa stādaudzētavām vai Rīgas Centrāltirgu pavasarī, ir grūti atturēt rokas no “paslīdēšanas” un nenopirkt kaut ko lieku. Ir vērts turēties pie sastādītā plāna un iegādāties puķes, krūmus un kokus, kas atbilst jūsu plānam un vīzijai.  Pirms iegādājaties augus, noteikti jāizvērtē, cik lieti tie izaugs un kā tās ietekmēs mazdārziņa izskatu un citu augu dzīves telpu. Atcerieties, ka augi, kas pieprasa daudz saules, var neaugt vietās, kas atrodas ēnā, tāpat arī augi, kam vajadzīgs mitrums, var iznīkt sausās vietās.

5.Cīņa ar kaitēkļiem

Kaitēkļi var iznīcināt daudzas skaistas ieceres un arī stādos ieguldīto naudu, tādēļ ir vērts pajautāt stādu pārdevējiem, kā augus vislabāk aizsargāt. Bieži tie ir pavisam vienkārši un katram pieejami dabīgie līdzekļi, kā piemēram, dabīgās eļļas, kaļķi, ziepju šķīdums vai arī citi augi. Tā, piemēram, ķiploki un krizantēmas nepatīk kaitēkļiem un arī nezālēm, un, vairāk painteresējoties, arī internetā iespējams iegūt daudz vērtīgu padomu. 

6.Ūdens un mēslojums

Ne katrs mazdārziņš atrodas atklāta ūdens tuvumā, tādēļ noteikti jāpadomā par laistīšanas iespējām. Ir labi, ja tuvumā ir pumpis vai aka, bet vēl vērtīgāk ir izveidot lietus ūdens savākšanas sistēmu kaut vai 100 litru rezervuārā, kam var izmantot arī vislētāko melnās plastmasas cementa maisīšanas bļodu. Laistot augus, uzmanieties, lai tie nebūtu pārlieku mitri vai sausi. Ieteicams laistīt augus no rīta vai vakarā, kad saule nav tik spēcīga. Mēslošanai noder arī komposts, svaigi pļautā zāle un cits organiskais mēslojums.

7.Pieredze nāk ar laiku

Ja arī viss uzreiz neizdodas tik labi kā iecerēts, saglabājiet prieku par to, kas izdevās un rudenī koriģējiet plānu nākamajam gadam. Varbūt pret kādiem augiem jūtat mīlestību bez pretmīlas, bet kādiem citiem nespējat nodrošināt vajadzīgos apstākļus. Taču turpiniet darīt to, kas padodas labāk, lai nezaudētu prieku par “savu stūrīti zemes” un cenšaties nesalīdzināties ar pieredzējušiem dārzkopjiem aiz sētas, kuri savu mazdārziņu iekopa jau pirms vairākiem desmitiem gadu. 

Mazdārziņš tieši ar savu mazumu ir iespējamā misija un trenniņlaukums tieši iesācējiem un jaunām ģimenēm. Lai izdodas izkustēties, atpūsties un baudīt arī sava darba augļus – gan ēdamos, gan netaustāmos, kas sniedz prieku acīm un dvēselei, kā piemēram koši zaļš mauriņš un skaista daudzgadīgo puķu dobe. 

Ja nedaudz biedē jautājumi par dārza tehniku un aprīkojumu, droši sazinieties ar mums – sniegsim profesionālu konsultāciju, lai Tev izdotos atrast visfunkcionālākos un budžetam atbilstošākos “dārza palīgus”!